14ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ - ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Πανελληνίος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «ΘΑΛΗΣ»
Ο Σύλλογος των διδασκόντων/σουσών συγχαίρουμε το μαθητή ΜΠΕΛΛΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ της Α΄ τάξης του σχολείου μας για την επιτυχία του στον 82ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ» και την πρόκρισή του για τη συμμετοχή του στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».
Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις συμμετοχές που έπονται της επιτυχίας του και επίτευξη των στόχων του.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Πανελληνίος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «ΘΑΛΗΣ»
Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργάνωσε τον 81ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ».
Εξαιτίας της συνεχιζόμενης υγειονομικής κρίσης τη φετινή σχολική χρονιά ο 81ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων εντός του σχολικού ωραρίου, τηρώντας απαρέγκλιτα τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον κο-ρωνοϊό-COVID.
Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2020 και ώρες 12:00-14:00 και εξεταστικό κέντρο ήταν το σχολείο. Στον διαγωνισμό έλαβαν μέρος μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης.

Διεξαγωγή Διαγωνισμού Α΄ φάσης Οικονομικής Ολυμπιάδας
Ενθουσιώδης ήταν η συμμετοχή των μαθητών της Α΄ και Γ΄ τάξης στην Α΄ φάση του διαγωνισμού της Οικονομικής Ολυμπιάδας (συνολικά 21 μαθητές/τριες) που έγινε την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021 και πραγματοποιήθηκε για πρώτη χρονιά. Η Οικονομική Ολυμπιάδα είναι ένας διαγωνισμός οικονομικών γνώσεων και έχει στόχο την προώθηση του οικονομικού αλφαβητισμού στους νέους και τις νέες στη χώρα μας.
Το σχολείο έλαβε όλα υπόψη όλα τα απαραίτητα μέτρα για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού δεδομένων των περιορισμών που έχει θέσει η πανδημία. Ο διαγωνισμός έγινε στο εργαστήριο Η/Υ με την υποστήριξη της Διευθύντριας και με συντονίστρια την κα Σιλιτζή Αγορή, οικονομολόγο.
Η Διευθύντρια ευχαριστεί θερμά τον κ. Καφφέ Νικόλαο, κοινωνιολόγο και τον κ. Κουνιάκη Χριστόφορο, πληροφορικό, για την υποστήριξη του διαγωνισμού και το διαρκή εθελοντισμό τους σε όλες τις δραστηριότητες του σχολείου και εύχεται καλά αποτελέσματα στους μαθητές!

Βραβεία στο 14ο ΓΕΛ Λάρισας σε Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό
Το 14ο Λύκειο Λάρισας συμμετείχε στον 10ο Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό που συνδιοργάνωσε η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Λάρισας και το Κέντρο Πρόληψης Π.Ε. Λάρισας – Ο.ΚΑ.ΝΑ, αποσπώντας το 1ο βραβείο και 3ο βραβείο στη τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 20 Μαΐου 2021 ....   περισσότερα

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

Διάκριση μαθητή του 14ου Λυκείου στην 50η διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής»

Διαγωνισμός EUROSCOLA 2019

Επιτυχόντες του Πανελληνίου Διαγωνισμού στα Μαθηματικά «ΘΑΛΗΣ»

Διάκριση μαθητών στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα

Διάκριση μαθητών στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Χημείας

Διάκριση μαθητών στην εκδήλωση "Masterclasses"

1o βραβείο στη δράση C.S.I.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Διαγωνισμός EUROSCOLA

Επιτυχόντες του Πανελληνίου Διαγωνισμού στα Μαθηματικά «ΘΑΛΗΣ»

Πανελλήνιος Διαγωνισμός EUSO 2018